10.30 - Msza św. z udziałem dzieci

21 czerwca 2019

Msze św. gregoriańskie

MSZE ŚW. GREGORIAŃSKIE ZA ZMARŁYCH

Kościół św. poucza, że najlepszym rodzajem pomocy duszom zmarłych jest odprawienie za nie ofiary Mszy św. Wiele dusz ukazywało się prosząc o odprawienie Mszy św. Szczególną rolę odgrywa odprawienie 30 Mszy św. gregoriańskich. Wywodzą się one z czasów pa­pieża Grzegorza Wielkiego, który polecił odprawienie przez kolejne 30 dni Mszy św. za zmarłego mnicha Justusa i uzyskał jego uwolnienie z czyśćca. Ten wielki i święty papież był szczególnym przyjacielem dusz w czyśćcu cierpiących i zbudował w intencji ich zbawienia kilka klasztorów.

Opowiada się, że św. Grzegorz smucił się na myśl, że po swojej śmierci nie będzie już nic w stanie uczynić dla dusz w czyśćcu cierpiących. Boski Zbawiciel objawił mu wtedy pocieszającą obietnicę mówiąc do niego: "Mój wierny sługo, obdarzę cię szczególną łaską. Każda dusza w czyścu, za którą zostanie odprawionych ku two­jej czci 30 kolejnych Mszy św. będzie po ich od­prawieniu zbawiona, niezależnie od rozmiaru jej win przeciwko Mnie". Msze św. gregoriańskie zalecane były także przez wielu na­stępców wielkiego papieża. Św. Wincentemu Ferreriusowi ukazała się jego siostra i oznajmiła mu, że skazana jest na długie przebywanie w czyśćcu i prosi­ła go o odprawienie Mszy św. gregoriańskich, bo po nich może zostanie zbawiona. Po ich odprawieniu ponow­nie ukazała się bratu w postaci przemienionej, a więc dostąpiła zbawienia. Zgodnie z oświadczeniem Stolicy Apostolskiej wolno odprawiać Msze św. gregoriańskie ku czci św. Grzegorza bez wymieniania jego imienia, jed­nakże tylko za jednego zmarłego i bez przerwy. Mogą jednak być odprawiane przez kilku kapłanów.

Wielka Sobota - poświęcenie pokarmów

Liturgia Wielkiego Piątku