9 września 2021

9-11 września: VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji w Łodzi

Od 9 do 11 września w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Tegoroczne hasło spotkania brzmi „Miasto – Rewitalizacja”. Do udziału w nim zaproszeni są wszyscy, którzy chcą odkrywać Jezusa w mieście. Organizatorem kongresu jest Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji i Archidiecezja Łódzka.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem: „Miasto – rewitalizacja” jest próbą głębszego odczytania i zastosowania wskazań papieża Franciszka z dokumentu programowego Evangelii gaudium p. 72 i nn. o ewangelizacji prowadzonej na terenach miejskich.

Na program Kongresu składają się rekolekcje dla ewangelizatorów prowadzone przez Wspólnoty Jerozolimskie, konferencje i warsztaty, a także ewangelizacja miasta. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach o tematyce:

1. Różnice pokoleniowe,
  2. Skazani,
  3. Bezdomni,
  4. Małżeństwa niesakramentalne,
  5. Homoseksualizm,
  6. Rozczarowani Kościołem,
  7. Kultura młodych,
  8. Przemoc wobec kobiet i dzieci,
  9. Ewangelizacja w sieci.

Pierwszego dnia księża diecezjalni i zakonni spotkają się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Tematem spotkania będzie „Kapłaństwo służebne a ‘nawrócenie pastoralne wspólnoty parafialnej’”. Konferencję wygłosi abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa. W panelu dyskusyjnym, który poprowadzi abp Grzegorz Ryś, pojawią się: proboszcz ks. Jacek Socha, wikary ks. Teodor Sawielewicz, zakonnik o. Remigiusz Recław SJ oraz diakon stały Waldemar Rozynkowski.

„W ubiegłym roku Kongregacja wydała ważny dokument nt. nawrócenia pastoralnego w parafiach i na jego podstawie abp Wong zaprezentuje wizję życia kapłańskiego. Następnie będą dwa dni rekolekcji, warsztatów i wykładów poświęconych temu, co to znaczy ewangelizować miasto” – mówi abp Grzegorz Ryś.

W piątek w łódzkim Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus wykład wprowadzający poprowadzi kard. Luis Martines Sista z Barcelony. Kolejnymi mówcami podczas piątkowego spotkania będą: prof. dr hab. Bogusław Jasiński, prof. Kaja Kaźmierska, ks. Tomáš Halik, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, ks. Tomasz Matyjaszczyk, p. Agata Kulczycka oraz ks. Eugeniusz Ploch. Blok rekolekcyjny poprowadzą Wspólnoty Jerozolimskie. Mszę Świętą będzie sprawował abp Jorge Carlos Patrón Wong.

W ostatni dzień kongresu wykład poprowadzi prof. Władysław Stróżewski, a w panelu dyskusyjnym, który poprowadzi Jacek Dubel CSsR, uczestniczyć będą prof. Jarosław Gajewski, prof. dr. hab. Bogusław Jasiński, aktor Adam Woronowicz, muzyk Joachim Mencel oraz abp. Grzegorz Ryś.

Po Eucharystii pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka uczestnicy kongresu przejdą na Stadion Orła, w którym między innymi zostanie wystawiony spektakl modlitewno-ewangelizacyjny „Dekalog” w wykonaniu znakomitych artystów z całego świata.

nowaewangelizacja.org / BP KEP

Aktualny etap renowacji południowej strony kościoła

Uroczystości Odpustowe