W planach inwestycyjnych 2011 roku wykonane zostały następujące prace:
- konserwacja elewacji północnej i południowej prezbiterium
- kolejne nowe ławki dębowe, to już wszystkie w nawie głównej. Pozostało jeszcze sześć przy ołtarzu św. Klemensa, w nawie północnej
- wykonanie w I etapie kruchty z kutą kratą
W planach inwestycyjnych 2010 roku wykonane zostały następujące prace:
- remont muru bramnego przy krzyżu misyjnym i ułożenie szerszego chodnika do przejścia i do procesji, ustawiony ormiański krzyż chaczkar
- pomalowanie elewacji Domu Parafialnego i ułożenie kostki przed Salą Parafialną.
- remont sklepień i ścian przy wieży kościoła i powstanie nekropolii - miejsca pamięci o zmarłych
- kapitalny remont zakrystii, łącznie z położeniem posadzki
- kolejne nowe ławki dębowe
- a na ambonie od strony wejścia przybyła duża figura Archanioła Gabriela zabijającego smoka, przybędą jeszcze figury dwóch aniołów.
WCZEŚNIEJ WYKONANO:
Prace nad elewacją
Przedmiotem prac restauratorsko- konserwatorskich stało się lico elewacji prezbiterium przy elewacji wschodniej. Znajdowało się w bardzo złym stanie technicznym, zarówno pod względem budowlanym, jak i konserwatorskim.
W odniesieniu do elewacji wschodniej wykonano następujące zabiegi: dezynfekcja ścian, wzmocnienie strukturalne zdezintegrowanych globularnie cegieł, oczyszczenie powierzchni elewacji metodami chemicznymi, wymianę pojedynczych, całkowicie zniszczonych cegieł, na nowe odpowiadające pod względem parametrów technicznych i estetyki oryginałowi, uzupełnienie mniejszych ubytków gotowymi masami opartymi o spoiwa hydrauliczne, usunięcie partii wtórnego spoinowania i wykonanie nowych spoin z domieszką spoiwa trasowego o charakterze dostosowanym do oryginalnej spoiny, wykonanie hydrofobizacji powierzchniowej elewacji, wykonanie badań stratygraficznych warstw tynków w obrębie blend okiennych i aranżacja tej partii elewacji. Program powyższy, poprzedzony wykonaniem prób, których efekty każdorazowo poddano ocenie i akceptacji przez komisję konserwatorską, został zrealizowany bez znaczących odstępst i zmian.
Nowe ławki
Pragnę zaprosić przede wszystkim mieszkańców parafii, ale też osoby zainteresowane wyposażeniem kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku do realizacji wykonania nowych ławek i to dębowych. Już dwie ławy - piszę tym określeniem - są w kościele, ponieważ o długości 4.80 m będzie 26, a o dł. 2.80 m (dochodzą do filarów) - 18 ław.
W ten sposób zmieni się cały wystrój świątyni. Nie trzeba nikogo przekonywać, że obecne ławki, powstałe dla jednej wtedy nawy północnej i rozstawione różne krzesła nie pasują do coraz bardziej upiększanego wnętrza.
Biorąc pod uwagę niełatwą sytuację materialną wielu rodzin, a także małą społeczność naszej parafii nie chciałbym nikogo do tego zadania zobowiązywać. Ma to być akt dobrej woli. Kieruję jedynie zaproszenie, które wymaga spokojnego przemyślenia.
Są kierowane do mnie pytania o ich koszt. Czyli już jest zainteresowanie. I to cieszy. Odpowiem wprost, że nie jest to tanie przedsięwzięcie i zapewne mamy tego świadomość. Ponadto pod ławkami będzie zrobiony podest, także dębowy co jednocześnie wlicza się w całość ławki.
Projektantem ławek jest inż. arch. Grzegorz Sulikowski.
Wykonawcą ławek jest warsztat stolarski "DREMIG" - Mieczysław Grzymała ze Straszyna.
Boki ławek są ręcznie rzeźbione (zaprojektowane i wykonywane przez artystę rzeźbiarza p. Stanisława Wyrostka - autora m.in. Głównego Ołtarza).
Dlatego przedstawiam pewne propozycje:
może to być jedna osoba, małżonkowie, zbiórka rodzinna (z dorosłymi już dziećmi, które w tym kościele może przyjęły chrzest św. czy sakrament małżeństwa) mieszkańcy np. jednego bloku czy dwóch, ulicy, osoby spoza parafii, osoba anonimowa, instytucje, firmy... Może komuś ze znajomych to zaproponujemy. Pomysłów może być więcej. A wpłaty mogą być dokonywane w kilku ratach.
Empora
Pierwotnym założeniem odbudowy fragmentu chóru (empory) było wykożystanie rysunków w stylu rokokowym według dokumentacji J. Deurera z 1944 r. Po przekazaniu 8 figur apostołów z kościoła Św. Bartłomieja powstał pomysł, aby znalazły one swoje miejsce w balustradzie empory nad portalem z roku 1644, pochodzącym również z kościoła św. Bartłomieja.
Emporę zaprojektował stylistycznie nawiązując do dekoracji snycerskich elementów z portalu. Słupki rozrzeźbione są w kształcie dwóch rolwerków - ozdobione liśćmi akantu. Empora została wykonana w drewnie sosnowym, a detale rzeźbiarskie w drewnie lipowym.
Remont sklepienia
W 2009 r. odbył się remont sklepienia w nawie północnej - część przywieżowa. W zwiąku z tym jednocześnie powstała Nekropolia - miejsce pamięci zmarlych.
Remont okien
Remont prezbiterium i wnętrza kościoła
Kościół jest od kilku lat odbudowywany ze zniszczeń ostatniej wojny. W roku 2004 przeprowadzono prace stabilizujące prezbiterium pod względem konstrukcyjnym. W roku 2008 przeprowadzono konserwację części elewacji południowej, na której zachował się unikatowy, polichromowany fryz. Przeprowadzenie pełnej koserwacji wszystkich elewacji prezbiterium kościoła byłoby znaczącym osiągnięceim i zamknięciem ważnego etapu konserwatorskiego w powojennej historii obiektu.