Św. Piotr i św. Paweł byli Apostołami, którzy wywarli największy wpływ na rozwój Kościoła. El Greco namalował ich w ten sposób, by pokazać, że wzajemnie się uzupełniają.
Święci prowadzą przed oczami widza rozmowę. Świadczy o tym swobodna gestykulacja. Kluczową rolę pełnią w obrazie ręce obu Apostołów. Św. Paweł (z prawej) opiera lewą rękę na otwartej księdze. Był człowiekiem wykształconym, jego myśl jest bardzo ważna dla Kościoła. Dlatego w sztuce bardzo często przedstawiano go z księgą. Święty Piotr patrzy na tę księgę, a prawą rękę kieruje w stronę Pawła. Pokazuje w ten sposób, że myśl i teologia Pawła powinny nas inspirować.
W lewej ręce Piotr trzyma klucz, symbolizujący daną mu przez Chrystusa najwyższą władzę nad Kościołem: "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" (Mt 16,19). Prawa ręka Pawła wskazuje właśnie w stronę tego klucza. Jego gest sprawia, że widz łatwiej zauważa ten atrybut, podkreśla też jego znaczenie.
El Greco kilka razy namalował Piotra i Pawła razem. Obrazy te różnią się od siebie dość znacznie. Na jednym z nich zamiast księgi pojawia się inny atrybut Pawła - miecz - symbol jego męczeńskiej śmierci. Zawsze jednak artysta w centrum kompozycji umieszczał przeplatające się dłonie wskazujących na siebie wzajemnie dwóch Apostołów - filarów Kościoła.
(za: Leszek Śliwa, Gość Niedzielny Nr 26/2005)
źródło: http://biblia.wiara.pl
ROK ŚW. PAWŁA W KOŚCIELE ODPUSTOWYM ŚW. PIOTRA I PAWŁA W GDAŃSKU ŚRÓDMIEŚCIU
Informacje duszpasterskie
1. Uroczysta inauguracja roku jubileuszowego odbyła się w dniu odpustu parafialnego 29 czerwca 2008 roku.
2. Wprowadzono comiesięczne nabożeństwa poświęcone św. Pawłowi, odbywające się 29-go dnia każdego miesiąca rano i wieczorem po zakończeniu liturgii Mszy Świętej.
3. Odbywa się pierwszopiątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu z rozważaniami wokół wybranych na poszczególne miesiące treści z Listów św. Pawła.
4. Dwa razy w miesiącu prowadzona jest katecheza dla dorosłych w parafialnym Klubie Katolickim, poświęcona w tym roku życiu i nauczaniu św. Pawła Apostoła.
Zgodnie z Dekretem Arcybiskupa Gdańskiego, w tutejszym kościele można uzyskać odpust zupełny raz dziennie, ofiarując go w intencji własnej lub za zmarłych. Warunki: przyjąć Komunię Świętą, odmówić Wierzę w Boga, Ojcze nasz i dowolną modlitwę w intencji Ojca świętego.
Modlitwy na Rok Świętego Pawła
Galeria zdjęć
Podwójna figura św. Pawła i Piotra na zwieńczeniu mosiężnego żyrandola z roku 1610. Żyrandol wykonał Gert Benningk a został ufundowany przez Wawrzyńca Schrödera, wisi w nawie głównej kościoła. (żyrandol jest jednym z niewielu zachowanych elementów oryginalnego wyposażenia kościoła sprzed 1945 roku).
Brama cmentarna z 1645 roku z umieszczonym emblematem kościoła podtrzymywanym przez postaci aniołów (replika z XIX w).
Ceramiczna figura św. Pawła z ok. 1640 roku, pierwotnie umieszczona była nad portalem wejściowym szkoły przykościelnej. (znajduje się blisko wejścia nad którym umieszczono napis informujący o szczególnym charakterze naszej świątyni, będącej kościołem stacjonarnym w tym roku jubileuszowym).
Drewniana figura św. Pawła z ołtarza głównego, wykonana została przez artystę rzeźbiarza Stanisława Wyrostka w 2004 roku. (została obecnie umieszczona przy ołtarzu posoborowym w celu przybliżenia postaci świętego Pawła i utworzenia szczególnego miejsca modlitwy, bardziej dostępnego dla wiernych jak również dla podkreślenia uroczystego charakteru nabożeństw i możliwości uzyskania jubileuszowego odpustu)
Sztandar parafii św. Piotra i Pawła z 1996 roku, wykonany z okazji dwudziestolecia erygowania parafii.