Powstanie kościoła

Kościół św. Piotra i Pawła w Gdańsku przy ulicy Żabi Kruk jest historyczną farą Starego Przedmieścia. Zbudowany został w latach 1393-1516 i należy do grupy największych kościołów gotyckich Gdańsku. Już w roku 1436 przy świątyni powstała szkoła parafialna, znana z dobrego poziomu nauczania i ciesząca się dużą popularnością aż do początków XX wieku. W roku 1456 biskup kujawski erygował tu samodzielną parafię.

Wśród proboszczów wyróżnili się wybitni przedstawiciele nauki, znani humaniści i teolodzy. Jan Walter z Chojnic-znakomity bibliofil, Tidemann Giese przyjaciel i doradca Mikołaja Kopernika późniejszy biskup chełmiński, Maurycy Ferber-znakomity dyplomata również wyniesiony do godności biskupiej, Bartłomiej Nigrinus -pedagog oraz inicjator dialogu ekumenicznego.

Na uwagę zasługuje Kaplica Uphagenów z zachowanym epitafium w formie antycznej oraz rokokową drewnianą obudową. Cenna jest piękna kolekcja żyrandoli z XVII wieku uratowanych przed zniszczeniem. W prezbiterium trwa odtwarzanie barokowego ołtarza głównego w którym zamontowanych zostanie 60 % autentycznych detali, w tym barokowy obraz Niepokalanego Poczęcia NPM. W nawie północnej stalla renesansowa z XVII w.

Prowadzone są prace konserwatorskie przy ok. 60 płytach nagrobnych. Wewnątrz kościoła zgromadzono też elementy barokowej snycerki. .Zaplanowano odtworzenie empory muzycznej w nawie południowej, z wykorzystaniem części autentycznej stolarki. W zakończeniu nawy północnej zachowana gotycka chrzcielnica z XV wieku.

Kościół św. Piotra i Pawła w Gdańsku stał się na nowo miejscem religijnego kultu. W niedzielę, 11 września 2006 r.o godz. 11.00, J.E. Ks. Abp Tadeusz Gocłowski dokonał jego uroczystej rekonsekracji.

Gości odwiedzających tutejszy kościół zapraszamy do ponownej wizyty w następnych latach.

Co roku zmienia się tutejsze wnętrze, odsłaniając nowe tajemnice. Powracają obiekty sztuki.

W związku z odbudową i rekonstrukcją naszej świątyni, św. Piotra i Pawła, która znajduje się nieopodal szkoły średniej kształcącej przyszłych mistrzów piekarstwa i cukiernictwa, piekarze i cukiernicy gdańscy wyszli z inicjatywą połącznia Cechów Piekarzy Polskich we wspólnym dziele budowy ołtarza św. Klemensa Dworzaka - Patrona Piekarzy i Cukierników. Ołtarz będzie umieszczony w centralnej części nawy północnej.

13 sierpnia 2006 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie ołtarza św. Klemensa Dworzaka przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Prosimy o wsparcie odbudowy Kościoła św. Piotra i Pawła i Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej.

Bank Ochrony Środowiska o/Gdańsk
nr r-ku 69 1540 1098 2001 5502 7892 0001

W intencji wszystkich , którzy modlitwą i ofiarą materialną i wszelką pomocą wspierają odbudowę kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku, odprawiona zostaje msza święta z modlitwą przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej. Wszystkim Ofiarodawcom serdeczne "Bóg zapłać" składa ks. Cezary Annusewicz.

Aktualny etap renowacji południowej strony kościoła

Uroczystości Odpustowe

173 0.095052003860474